V predhodni objavi Tako nekako sem opozoril na izjavo dr. Ihana, ki v članku za RTV Slovenija pomirja, da so nova cepiva varna, saj ostajajo pravila za registracijo enaka kot prej. V naslednjem stavku pa opozarja, da se bodo podatki o varnosti nanašali zgolj na razpoložljive podatke, kar v tem trenutku pomeni le za obdobje 3 mesecev in da se bo prejemnike cepiv spremljalo še vsaj dve leti z namenom, da se določijo dolgoročni stranski učinki.
Pozorni bralec, ki se mu najlepše zahvaljujem, pa me je opozoril na še eno pomembno novico. Z namenom, da doseže čim več ljudi, jo tokrat objavljam kot ločeno objavo. Gre za informacijo zapisano v dokumentu ameriške agencije FDA, ki razkriva načrt proizvajalca cepiva (Pfizer-BioNTech), da vsem udeležencem v njihovi študiji, ki so prejeli placebo, po obdobju 6 mesecev to informacijo razkrije in jim ponudi cepivo proti Covid-19. Težava je seveda v tem, da se po 6 mesecih s tem dejanjem izgubi dvojno slepi značaj te študije in da izgubimo ustrezno kontrolno (placebo) skupino. Po obdobju 2 let bo tako izredno težavno z zagotovostjo določiti za koliko se poveča pojavnost morebitnih rakavih obolenj, novih kroničnih obolenj, avtoimunskih bolezni in nevrodegenerativnih bolezni pri prejemnikih cepiva v primerjavi s prejemniki placeba.
Torej, ne le, da se bodo trenutni podatki glede varnostnega profila cepiva nanašali na obdobje 3-6 mesecev. Povsem možno je, da bodo tudi končni podatki po izteku 2 let, zanesljivi le za obdobje 6 mesecev.

Če vam je članek všeč in je ponudil s kakšno novo, zanimivo informacijo, lahko moje (nadaljnje) delo podprete z manjšo donacijo preko PayPala. Vesel pa bom tudi delitve članka na socialnih omrežjih, saj bo tako dosegel več ljudi.
Še slabše je..v bodoče je sploh ne želijo..
https://www.nature.com/articles/d41586-021-00015-0?utm_source=Nature+Briefing&utm_campaign=3f16438691-briefing-dy-20210111&utm_medium=email&utm_term=0_c9dfd39373-3f16438691-45531062
Všeč mi jeLiked by 1 person